Kızıl Ordu Konserine Ortak Kınama

Bismillahirrahmanirrahim

“Ey İman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. İçinizden onları dost edinenler, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna hidayet etmez (onları doğru yola iletmez).”

Rus Ordusu destekli Esed rejiminin, daha birkaç gün öncesi İdlib’de gerçekleştirdiği “Kimyasal Katliam”ın ardından, Haçlıların belini kıran Fatih’in İstanbulu’nda Rus Kızıl Ordu Korosu’nun vermiş olduğu konser; ceddimizin kemiklerini sızlatan ve Müslümanların da öfkesini ve hayretini uyandıran bir utanç olmuştur.

Müslümanların, mazlumların ve küçücük çocukların hunharca katledilmeleri akabinde, Müslümanlar ve değerleriyle adeta dalga geçercesine yapılan bu konseri kabul edilemez buluyor; programın icra edilmesinde -sessiz kalarak da olsa- desteği olan herkesi kınıyor ve Allah’a şikayet ediyoruz.

Bununla birlikte; konserin iptali yönünde tepki gösterenleri “trol” olarak niteleyen ve tepki gösterenlere “bari sanata dokunmayın” şeklinde akıldan ve vicdandan uzak sözler “sarf” eden, Hürriyet Gazetesi yazarı Akif Beki’yi de “haddini bil”meye davet ediyor; ilmî, fikrî ve insanî açıdan anlamsız bir konsere sahip çıkıp, zulme seyirci kalmasının ardındaki aklî, ahlâkî ve vicdanî problemlere dikkatleri çekerek, yorumunu temiz fıtrat sahiplerine bırakıyoruz.